مخالفت نمایندگان مجلس با استعفای قبل از ثبت نام در انتخابات

به گزارش چاپارنیوز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی موادی از اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری با پیشنهاد «غلامرضا نوری قزلجه» نماینده بستان آباد مبنی بر اینکه هیات رییسه مجلس و هیات عالی قضایی اگر به ثبت نام در انتخابات تمایل داشته باشند باید ۶ ماه قبل از حضور در انتخابات استعفا دهند، مخالفت کردند.

 نوری قزلجه در تشریح پیشنهاد خودمبنی بر اینکه اعضای هیات رییسه و اعضای شورای عالی قضایی باید ۶ماه قبل از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری باید استعفا دهند،گفت: ما وقتی می خواهیم قانون جدید وضع کنیم نباید به قوانین گذشته استناد کنیم. پیشنهادات متفاوتی در این زمینه مطرح  شده و نظریه های مشورتی هم گرفته نشده است.

نماینده بستان آباد باگفتن اینکه احزاب در تهیه این طرح باید مورد مشورت قرار میگرفتند، گفت: این نوع نگاه‌ها در این طرح نشان می‌دهد که ما سخت گیری کردیم و  راه ورود به ثبت نام را برای اقشار عظیمی از جامعه بستیم و محدود کردیم.

او افزود: اعضای هیات رییسه و شورای عالی قضایی دارای اختیاراتی هستند و احتمال سو گیری و اختلال در امور و هماهنگی بین قوا را در ماه‌های که منتهی به انتخابات است به وجود می آورد و خدماتی که انجام می‌دهد و سفرهای که می روند شائبه تبلیغات انتخاباتی پیدا می شود، علاوه این این افراد تریبون در اختیار دارند و اظهار نظرهای خود را به راحتی بیان می‌کنند.

علی نیکزاد که ریاست مجلس را بر عهده داشت، در واکنش به پیشنهاد نوری قزلجه گفت: هیات رییسه قانون گذار نیست نمایندگان با رای خود قانون را وضع می‌کنند.

در این نشست «سید سلمان ذاکر» نماینده ارومیه در مخالفت با این پیشنهاد اظهار داشت: اگر دلیل این طرح بنا به پیشنهاد نوری قزلجه وجود شائبه سوء استفاده از موقعیت باشد، همه افرادی که در سمت‌های خاص قرار دارند و می‌خواهند نامزد ریاست جمهور شوند، باید استعفا دهند.

 او افزود: با این حساب اگر رییس جمهور بخواهد نامزد دور دوم انتخابات شود باید استعفا دهد چون از همه امکانات کشور استفاده می‌کند. اگر قرار بر استعفا باشد استانداران و وزیران هم استعفا دهند.

«محمد رضاصباغیان بافقی»  نماینده مهریز در موافقت با این پیشنهاد گفت: اگر یک یا دو نفر از اعضای شورای هیات عالی قضایی و یا هیات رییسه بخواهند نامزد ریاست جمهوری شوند و استعفا دهند مشکلی در روند هیات رییسه پیش نمی‌آید. این پیشنهاد خوبی است و جلوی سوء استفاده ها گرفته می‌شود و باعث قوام انتخابات می‌شود ما باید قوانین را به گونه‌ای بنویسیم که شائبه ای در آن وجود نداشته باشد.

نمایندگان مجلس امروز  با استعفای ۶ ماه پیش از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری از سوی روسای قوای مقننه و قضائیه در صورت تمایل به نامزدی، مخالفت، و از سوی دیگر با پیشنهاد «ابراهیم رضایی» نماینده دشتستان مبنی بر اینکه باید شرایطی فراهم شود که منصوبان رهبر انقلاب هم بتوانند نامزد ریاست جمهوری شوند، موافقت کردند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.