امضاکنندگان توافق برجام به دنبال توافق جدید با ایران خواهند بود یا خیر

جان کلاروسو استاد روابط بین الملل و علوم اجتماعی در دانشگاه اِم سی مستر کانادا است. وی در تحقیق و تدریس در زمینه روابط بین الملل و تاریخچه این روابط تخصص داشته است. وی در مصاحبه ای نظرات خود را درباره آینده روابط ایران و ایالات متحده و توافق جدید با ایران بیان کرد.

وی ابتدا در مورد آنچه “تروئیکای اروپایی” آن را ” توافق جدید با ایران ” می نامد ، گفت: “برای من روشن نیست که آیا امضاکنندگان توافق برجام به دنبال توافق جدید با ایران خواهند بود یا خیر. احتمال می دهم آنها به دنبال نوعی کنترل دقیق تر بر ایران هستند. من فکر می کنم که رئیس جمهور بایدن ترمیم و احیای برجام را ترجیح می دهد زیرا ایران از این پیمان تبعیت می کرد و چنین سازگاری به خودی خود سابقه خوبی برای ایران و راهی برای برجام است.

این استاد دانشگاه با اشاره به نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی برای حفظ برجام گفت: “رافائل گروسی ، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی ، سابقه طولانی در مذاکره درباره مسائل منع گسترش سلاح های هسته ای دارد. وی از نظر ماهرت واجد شرایط است و باید بتواند در برابر فشارهای غیرقابل توجیه یا منافع محدود مقاومت کند. آژانس” خط مقدم” در مبارزه با گسترش سلاح های هسته ای است و سرمایه سیاسی کافی برای مقاومت در برابر فشارهای غیرقانونی را دارد ، اما ممکن است مجبور باشد برخی از خواسته های جدید را نیز برآورده کند.

کلاروسو درباره سیاست احتمالی دولت جدید آمریکا در قبال ایران گفت: “اگر امکان مذاکره برای هر دو طرف با هدف جلوگیری از تهدیدهای گذشته وجود داشته باشد ، از تنش بین تهران و واشنگتن کاسته می شود ؛ جو بایدن می تواند برخی از تحریم ها را لغو کند.” ، به ویژه مواردی که مردم را تحت تأثیر قرار می دهد ، برای بازگشت به اقدامات یک جانبه قبل از ترامپ و ایجاد شرایط برای کاهش تنش ها.

این کارشناس امور بین الملل با اشاره به سالگرد ترور سردار سلیمانی گفت: “خوشبختانه ۳ ژانویه آمد و رفت و من خیالم راحت شد که هیچ خشونتی صورت نگرفت.” سلیمانی یک رهبر و استراتژیست بسیار مؤثر بود. بنابراین ، ترامپ با ترور وی امیدوار بود که قدرت نظامی و نفوذ ایران را در خارج از ایران کاهش دهد ، اما این ترور توجیهی نداشت. من معتقدم این اقدامی بود که به عنوان جایگزینی برای حمله نظامی گسترده تر در نظر گرفته شد و راه را برای هرگونه گفتگو و افزایش تنش ها بست ، تا جایی که هیچ گفتگو مفیدی بین ایالات متحده و ایران تا قبل از آمدن بایدن قابل انجام نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.