ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی و تاثیر وحشتناک روی اقشار ضعیف و کارگران

یک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی تاثیر وحشتناکی بر روی اقشار ضعیف و کارگران می‌گذارد و به مشکلاتی دامن می‌زند که در آینده باید برای آن‌ها راه حل پیدا کرد.

سهیلا جلودارزاده در گفت و گویی، در مورد افزایش نرخ ارز در بودجه سال ۱۴۰۰ از ۱۱،۵۰۰ تومان به ۱۷،۵۰۰ تومان و حذف ارز دولتی (۴۵۰۰ تومان) و تأثیر آن بر گروه های فقیر و کم درآمد جامعه گفت: قطعاً تغییر پایه پولی از ۴۲۰۰ تومان به ۱۷۵۰۰ تومان برای گروه های کم درآمد مشکل ایجاد می کند. در این تغییر قیمت، نرخ ارز تقریباً چهار برابر خواهد شد که تأثیر وحشتناکی بر کالاهای اساسی و نیازهای طبقات کارگر و کم درآمد خواهد داشت.

نماینده مردم تهران در دهمین مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: “حتی امروز نیز می توان صدای شکستگی استخوان طبقه ضعیف و کم درآمد را شنید. تأمین معیشت واقعاً مردم را تحت فشار قرار داده که اگر در مورد آنها فکر نشود، ما قطعاً در آینده با مشکلات بزرگتری روبرو خواهیم شد.

جلودارزاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کسانی که ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کرده اند معتقدند که این ارز به محل اجاره و فساد مبدل شده و ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی از این رانت جلوگیری می کند، گفت: ارز ۴۲۰۰ تومانی تنها به چند مورد از کالا تعلق می گیرد، و با همان کالا افراد اکنون یک آب باریکه دارند و می توانند نان تهیه کنند. اگر قیمت ارز دولتی افزایش یابد، برخی کالاهای اساسی که امروز به دست مردم می رسد، دیگر به دست آنها نمی رسد!

این نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: امروز مردم نان را به صورت اقساط و نسیه تهیه می کنند؛ اگر کمک سایر بخشهای جامعه نبود، افراد فقیر و کم درآمد با مشکل روبرو می شدند. همین افزایش قیمت ارز در ساخت یک نانوایی زنجیره ای که توسط خود مردم تأسیس شده تأثیر می گذارد تا دیگران نان رایگان دریافت کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.