ارزش معاملات در بورس به چه معنا است و چه چیزی را نشان می دهد

0 18

به گزارش چاپار نیوز، ارزش معاملات در بورس نشان دهنده میزان سهام داد و ستد شده در یک روز کاری است.

یادگیری اصول بازار سرمایه برای افرادی که قصد فعالیت در این محیط را دارند از اهمیت بسیاری برخوردار است. این روز ها بازار بورس برای همه اقشار جامعه بسیار پر طرفدار است.

ارزش معاملات در هر روز مهم ترین فاکتوری است که برای سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه باید زیر نظر داشت. ارزش معاملات به معنای میزان سهام داد و ستد شده در یک روز کاری است و از روی این فاکتور می‌توان حجم نقدینگی حاضر در بازار را به طور تقریبی محاسبه کرد. دلیل اهمیت میزان ارزش معاملات در بورس به صورت روزانه برای کارشناسان و فعالان حرفه‌ای بازار سهام به همین خاطر است.

ارزش معاملات به معنی ساده تر مجموع ارزش کل معاملات انجام شده بر روی سهام باشد. مثلا اگر بر روی سهام یک شرکت دو معامله به شرح زیر صورت بگیرد، ارزش معاملات ۳۰,۵۰۰,۰۰۰ ریال می‌شود، ۱۰,۰۰۰ سهم به قیمت ۲,۰۰۰ ریال که ارزش معامله ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال می‌شود و معامله دوم، ۵,۰۰۰ سهم به قیمت ۲,۱۰۰ ریال که ارزش معامله ۱۰,۵۰۰,۰۰۰ ریال می‌شود. در نتیجه ارزش معاملات روزانه این سهم ۳۰,۵۰۰,۰۰۰ ریال است.

ارزش معاملات در بورس چیست؟

ارزش معاملات روزانه بازار سهام در صفحه اول سایت بورس اوراق بهادار به نشانی tsetmc.com قابل مشاهده است. واحد ارزش معاملات (میلیارد ریال) می باشد که در این تصویر ارزش معاملات ۱۲ هزار و ۳۵۸ میلیارد ریال است.

البته باید خاطر نشان کنیم که معاملات بلوکی هم در این عدد نمایش داده می شوند و اگر بخواهیم ارزش واقعی معاملات را بیابیم باید معاملات بلوکی را از عدد روی تابلوی بازار سرمایه کم کنیم. ارزش معاملات نشان دهنده حجم نقدینگی موجود در بازار می باشد و یکی از عوامل مناسب برای تشخیص زمان خرید و فروش سهام خواهد بود.

ارزش معاملات مشخص می کند که ورود نقدینگی رخ داده یا خیر. البته رابطه صد در صدی بین رشد بازار سرمایه و ارزش معاملات وجود ندارد ولی از همبستگی مثبت این ها بر هم نمی توان چشم پوشید. طبق تجربه، رشد ارزش معاملات در چند روز متوالی یکی از نشانه های ورود سرمایه‌های نو به بازار خواهد بود.

هر زمان ارزش معاملات بازار بورس رشد قابل توجهی بکند، شاخص‌ها و قیمت سهم‌ها هم در یک دوره کوتاه مدت رشد خوبی خواهند داشت. در رابطه با ارزش معاملات یک سهم هم همین موضوع برقرار است؛ بدین صورت که افزایش حجم و ارزش معاملات یک سهم، می تواند نویدی از ورود نقدینگی به آن سهم باشد که ناشی از دلیل و خبری است که از آن شرکت به گوش می رسد.

به بیان دیگر افزایش معاملات یک سهم به معنای توجه و تمرکز دسته قابل توجهی از سهامداران و سرمایه‌گذاران به آن سهم می باشد و به طور معمول در چنین مواقعی شاهد افزایش روز افزون قیمت آن سهم خواهیم بود. از این رو، می توان یکی از نشانه‌های رشد قیمت سهام را افزایش حجم و ارزش معاملات در بورس در نظر گرفت. البته تنها ارزش پایین معاملات معیار خوبی برای عدم خرید سهام نیست، همانگونه که ارزش بالای معاملات هم دلیل خوبی برای ورود به بازار سهام نباید باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.