ارتقای امنیت بانوان در شهر در دستور کار شهرداری تهران قرار گرفت!

0 9

مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران اظهار کرد: دستور طرح ارتقای امنیت بانوان در شهر و مکان های عمومی به مناطق ۲۲ گانه تا پایان مهر ماه ابلاغ گردیده است.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، زهرا بهروز آذر در پی مصاحبه ای با یکی از رسانه ها، درباره نتیجه پروژه ارتقای امنیت بانوان در محیط ‌های شهری که در منطقه ۱۰ به شکل پایلوت اجرا گردید، بیان کرد: پیرو اجرای برنامه “تهران شهری برای همه”، در نظر داریم شهر را برای همه گروه های مختلف اعم از زنان، سالمندان، کودکان و … آماده کنیم.

مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران ضمن اشاره به این موضوع که بیش از نیمی از جمعیت شهر ما از بانوان تشکیل شده است، بیان کرد: بعضا متاسفانه زنان تجاربی از القای حس ناامنی در برخی فضاهای شهر دارند و این حس مانع از حضور آنها در  شهر می شود که ما به عنوان مسئولین شهری وظیفه داریم ضمن امن کردن فضا، حس امنیت را نیز ارتقا دهیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه در این طرح منطقه ۱۰ به صورت پایلوت انتخاب شده بود و نتایج حاصل از این منطقه احصا و جمع بندی شد، افزود: بر اساس تجارب کسب شده در منطقه ۱۰، دستورالعملی برای مناطق ۲۲ گانه تدوین شده است که در چهار گام اجرایی همچون شناسایی نقاط ناامن و بی دفاع در سطح مناطق، ثبت به روی نقشه جی ای اس منطقه،اولویت بندی و رفع آنها، این طرح را دنبال می کنیم.

مدیر کل امور بانوان شهرداری تهران همچنین در ادامه سخنان خود بیان کرد: این فضاهای ناامن از طریق گفت وگو با زنان، شورایاران و معتمدین محل و مدیران نواحی شناسایی می شوند که بعد از آن موضوعات در کارگروه محلی به ریاست شهردار منطقه بررسی شده و پس از اولویت بندی، راهکارهای رفع این فضاها انتخاب و مشکل رفع خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل طرح ارتقای امنیت بانوان در سطه شهر و محیط های عمومی آماده و برای نظرخواهی به مناطق ۲۲ گانه ارسال گردیده است، تصریح کرد: امیدواریم حداکثر تا مهرماه بتوانیم این دستورالعمل را نهایی و برای اجرا به همه مناطق ابلاغ کنیم.

بنا بر سخنان بهروز آذر، نکته حائز اهمیت این است که در نظر گرفته شده است که از این پس برای اجرای این طرح در سایر مناطق در ابتدا اطلاعات میزان جرم خیزی را از نیروی انتظامی کسب کنند که مکاتبات لازم برای این کار صورت گرفته است و بعد از اجرای طرح نیز حتما میزان تاثیرگذاری طرح در کاهش حس ناامنی سنجش می شود.

وی در نهایت با تاکید بر لزوم مشارکت پذیری شهروندان در اجرای این طرح و به خصوص نقش پر ر رنگ مردم محلات و مناطق مختلف سطح شهر به دلیل آشنایی بیشتر با فضای محلی نسبت به کارشناسان در رفع نقاط ناامن، خاطرنشان کرد: در منطقه ۱۰، ۸۰ نقطه  ناامن برای زنان با کمک اهالی شناسایی شد که حدود ۵۰ نقطه به طور کامل رفع خطر شد، اما برخی موارد ناامن کننده باید به طو پیوسته دنبال شود مثلا یکی از موارد القا کننده ناامنی برای زنان،شمشادهای بلند بود که این شمشادها باید پیوسته کوتاه شوند و از سویی دیگر دقت داشته باشید رفع مسئله حس ناامنی به دلیل اینکه ریشه در روان افراد دارد نیازمند کار و آموزش بیشتری است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.