کاهش غنی سازی اورانیوم آغاز اقداماتی برای احیای برجام

راس کی بیکر استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل در دانشگاه روتگرز است. وی متخصص روابط بین الملل و تحقیقات دولت آمریکا است. بیکر همچنین مقاله نویس روزنامه های لس آنجلس تایمز و نیوز دی است و در مجلات مشهور و حرفه ای دیگر همکاری گسترده ای کرده است. وی پیش از این به عنوان مشاور کمیته مجلس دموکراتیک و به عنوان مشاور ارشد سناتورهای پاتریک جی لی و چاک هگل فعالیت می کرد. وی در مصاحبه ای نظرات خود را درباره تنش در روابط تهران و واشنگتن برای احیای برجام بیان کردوی گفت: “دوره ترامپ به پایان رسیده است و من فکر می کنم در دوران بایدن یک فرصت واقعی برای احیای برجام وجود دارد و او کارهای زیادی برای احیای برجام انجام خواهد داد.” اکنون شرایط خوب است و من به دولت ایران توصیه می کنم که با ایالات متحده تعامل کند. رئیس جمهور جدید از اعضای دولت اوباما که در تهیه و نتیجه گیری برجام در کابینه خود شرکت داشتند استفاده می کند و این شباهت کابینه ها فرصتی است برای ایران که بتوانند با همکاری هم برجام را نجات دهند.

بیکر گفت: “بایدن دوره جدیدی را در کاخ سفید آغاز می کند و ایران با حضور در کاخ سفید توافق بهتری با ایالات متحده خواهد داشت.” جو بایدن قطعاً تنش های فعلی را کاهش می دهد. بنابراین اکنون فرصت خوبی برای ایران است. همانطور که قبلاً اشاره کردم ، جیک سالیوان و تونی بلینکن مشاوران خوبی برای بایدن هستند ، در صورت ایجاد اعتماد و حسن نیت در هر دو طرف همه چیز قابل تنظیم است و چیزهای زیادی دیده می شود.

وی افزود: اکنون ، به نظر من ، ایران نیز باید نشان دهد که می خواهد تنش ها را کاهش دهد و می خواهد برجام را احیا کند. بنابراین ، کاهش غنی سازی اورانیوم در فردو می تواند آغاز این رویداد و اقدامات مقدماتی برای احیای برجام باشد.

وی تأکید کرد: “در زمان بایدن ، روابط اروپا و ایالات متحده احیا خواهد شد ؛ اروپاییان به تجارت بی سر و صدا با ایران ادامه خواهند داد به این امید که ایران را از توسعه هسته ای بیشتر باز دارد و بتوانند توافق نامه ای را با ایران حفظ کنند. اگر ایران و ایالات متحده تهدیدات برعلیه یکدیگر را کاهش دهند ، شرایط برای روابط دوستانه ایجاد می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.