وزیر آموزش و پرورش از اجرای طرح هوشمندسازی مدارس کشور خبر داد

وزیر آموزش ‌و پرورش گام نخست کاهش و رفع محرومیت آموزشی را هوشمندسازی مدارس دانست و گفت: «خوشبختانه این طرح با کمک وزارت ارتباطات انجام و کلیه مدارس کشور به اینترنت متصل شدند. البته هوشمندسازی مراتب مختلفی دارد و لازم است در گام‌های بعدی شبکه‌سازی مدارس انجام و امکان تبادل ارتباط بین مدرسه و معلم، معلم و خانواده و معلم و دانش آموز فراهم شود.»

به گزارش چاپار محسن حاجی میرزایی با بیان اینکه درحال حاضر اپلیکیشن شاد، مهم‌ترین پروژه راهبردی آموزش و پرورش محسوب می‌شود، اظهار داشت: «با توجه به شیوع کرونا در کشور، به سمت آموزش مجازی رفته‌ایم و تحقق آموزش مجازی مستلزم برنامه ریزی و مدیریت دقیق است.»

وی ادامه داد: «با شیوع کرونا، نیاز به آموزش در این فضا بیشتر و باعث شد به سمت این آموزش مجازی در زیست بوم جدید حرکت کنیم. در این میان نقش معلم، دانش آموز و نیروهای صف و ستاد نیز تغییر کرد.»

وزیر آموزش و پرورش جامعه را نیازمند کسب سواد رسانه‌ای دانست و گفت که طبق گزارش یونسکو با هوشمندسازی مدارس به دلیل کرونا ۶۷ درصد معلمان، برای اولین بار آموزش الکترونیکی را در سطح جهان تجربه کرده‌اند.

حاجی میرزایی با اشاره به نقش شبکه شاد در تحقق عدالت آموزشی گفت: «شاد، ظرفیت زیادی برای عدالت آموزشی در کشور ایجاد کرده و حال در جهت رفع محرومیت آموزشی به ویژه در مناطق محروم کشور یک ابزار قوی داریم. در این زمینه می‌توانیم با کمک وزارت ارتباطات و توان افزایی معلمان، دانش آموزان و مدارس این امر را محقق کنیم.»

وی افزود: «گام نخست در راستای کاهش و رفع این محرومیت‌ها، هوشمندسازی مدارس است که با کمک وزارت ارتباطات انجام شد و تمام مدارس کشور به اینترنت متصل شدند.»

مراحل نهایی یکپارچه شدن۳ سامانه اصلی آموزش و پرورش

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: «سه سامانه اصلی در وزارت آموزش و پرورش داریم؛ سامانه دانش آموز که از ثبت نام تا صدور کارنامه را برعهده دارد، سامانه نیروی انسانی که یک میلیون نیروی انسانی را  مدیریت می‌کند و سامانه مالی که پرداخت مالی تمام نیروهای این وزارتخانه را عهده‌دار است.»

به گفته حاجی میرزایی ۳ سامانه اصلی آموزش و پرورش باید بتوانند با هم مرتبط و یکپارچه شوند که خوشبختانه این کار تا حد زیادی پیش رفته و تقریبا رو به اتمام است.

وی درمورد نقش هنرستان‌های علمی و کاربردی در تربیت نیروی انسانی ماهر نیز گفت: «در سال‌های اخیر پرورش نیروهای مهارتی از جمله اهداف‌ اصلی وزارت آموزش و پرورش بوده است.»

حاجی میرزایی ادامه داد: «بر اساس قانون باید تا پایان برنامه ششم توسعه ۵۰ درصد دانش آموزان در هنرستان‌ها مشغول به تحصیل شوند. در این مسیر پیشنهاد می‌کنیم برای تامین نیروی انسانی آینده کشور هنرستان‌هایی را با همکاری وزارت ارتباطات جهت پرورش نیروی فنی در این حوزه راه اندازی کنیم.»

وی در پایان بر اهمیت افزایش زیرساخت‌های فناوری در دانشگاه‌های کشور نیز تاکید و خاطرنشان کرد: «دانشگاه فرهنگیان با ۶۴ پردیس و۱۰۰هزار دانشجو از بزرگترین دانشگاه‌های کشور است و دانشگاه شهید رجایی هم نیروهای فنی را برای آموزش و پرورش تامین می‌کند. امیدواریم با همت وزارت ارتباطات بتوانیم زیرساخت‌های فناوری را در این دو دانشگاه مهم وابسته به وزارت آموزش و پرورش ارتقاء دهیم.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.