دکتر محمد باقر رهنما: آموزش مجازی اثر بخشی لازم را ندارد

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، دکتر محمد باقر رهنما در گفت و گویی با یکی از رسانه های خبری در خصوص اثر بخش نبودن آموزش مجازی اظهار کرد: از آنجا که بیماری کووید- ۱۹ ناشناخته بود و فضای جدیدی را برای ما ایجاد کرد، طبیعی بود که عملکرد آموزش عالی در این دوران چندان مطلوب نبوده و اشکالاتی در این زمینه وجود داشته باشد که این موارد به مرور مورد توجه قرار گرفته و می‌توانیم از اشکالات موجود برای آینده آموزش عالی درس بگیریم.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان ضمن اشاره به مشکلات به وجود آمده از کرونا تصریح کرد: شیوع این ویروس درس‌های بزرگی به ما داد و ما کم کم متوجه شدیم که اگر در خیلی از کارها از قبل برنامه‌ریزی کرده بودیم، الان به برخی از مشکلات موجود برنمی‌خوردیم.

وی همچنین گفت: کرونا به ما یاد داد اگر ما در گذشته خیلی از کارها را انجام نمی‌دادیم، در شرایط فعلی بهتر می‌توانستیم آموزش عالی را هدایت کنیم. به عنوان مثال، ما با ایجاد سلف سرویس در دانشگاه، این توقع را در دانشجو ایجاد کرده‌ایم که غذای ارزان به آن‌ها ارائه می‌دهیم. اگر دانشجو در شرایط فعلی از دانشگاه خوابگاه و سلف سرویس درخواست نمی‌کرد، ما هم می‌توانستیم کلاس‌ها را برگزار کنیم. اگر این‌ها به عهده وزارت علوم و دانشگاه نبود، ما کرونا را راحت‌ پشت‌سر می‌گذاشتیم و می‌توانستیم کلاس‌ها را با جمعیت کمتر برگزار کنیم.

دکتر رهنما همچنین تاکید کرد: مسئول و رئیس دانشگاه نباید موظف به تامین غذا، خوابگاه و رفت‌وآمد دانشجو باشد بلکه باید مسئول درس و علم دانشجو باشد.

وی به ضعف‌های کشور در آموزش عالی در دوران کرونا به خصوص مدیریت آموزش به صورت مجازی اشاره کرد و گفت: تجربه برگزاری کلاس ها و امتحانات به شکل مجازی در ترم گذشته نشان داد ابتدا باید برای این کار فرهنگ سازی شود  تا که دانشجو با علاقه درس بخواند. چون در این ایام بودند شرکت‌هایی که تقلب را تقویت می‌کردند. اگر دانشجو با آزادی و عشق به درس وارد دانشگاه شود، در امتحانات تقلب نمی‌کند چون هدف او یادگیری است و اگر غیر این باشد ممکن است متوسل به چنین شرکت هایی شود.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان در خصوص این که ما به خاطر اپیدمی ویروس کووید-۱۹ مجبور به ارائه آموزش به صورت مجازی هستیم گفت: به نظر من کلاس‌ها باید به صورت حضوری برگزار شود ولی با تعداد کم حتی ۵ یا ۷ نفر. چون حضور دانشجو در دانشگاه به او ایده،فکر و بزرگی می‌دهد. اینکه دانشجو در خانه به دروس گوش کند، علاقه یادگیری را از او سلب می‌کند.

وی در نهایت در خصوص نحوه ارزیابی دانش آموز با وجود آموزش مجازی تاکید کرد که حتی اگر کلاس‌ها را به صورت مجازی برگزار می شوند، امتحان‌ها باید به صورت حضوری باشند. همانطور که کنکور برگزار شد، امتحان‌ها نیز باید حضوری برگزار شود، چراکه امتحان حضوری دانشجو را مجبور به درس خواندن می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.