احتمال ابتلای همزمان به هر دو ویروس کرونا و آنفلوآنزا وجود دارد!

به گزارش خبرگزاری چاپار نیوز، طبق گفته های سعیده آذری، متخصص بیماری‌های عفونی، باتوجه به ادامه شیوع کرونا، با شروع فصل سرما و شیوع بیماری آنفلوآنزا، احتمال ابتلا همزمان به هر دو ویروس کرونا و آنفلوآنزا در فصل پاییز و زمستان وجود دارد، وی اظهار کرد: احتمال ابتلای همزمان یا با فاصله کم به هر دو ویروس پایین بوده ولی غیرممکن نیست.

سعیده آذری ضمن اشاره به علائم مشابه ویروس کرونا و آنفلوانزا بیان کرد: هر دو ویروس کرونا و آنفلوانزا از نوع ویروس‌های تنفسی بوده و علائم بیماری تا حد زیادی با یکدیگر همپوشانی دارند، وجود و عدم وجود برخی علائم جهت افتراق تا حدی کمک کننده است.

دکتر آذری دربراه تشخیص دو ویروس کرونا و آنفلوآنزا توضیح داد که شروع علائم بیماری در آنفلوانزا ناگهانی‌تر است و علائمی همانند درد عضلانی، لرز و سردرد در آن رایج تر است، وی همچنین بیان کرد: تب در هر دو بیماری شایع بوده ولی احساس تنگی نفس و درگیری ریوی در کرونا بیشتر مطرح می‌باشد. همچنین علائمی مثل عطسه، گرفتگی و آبریزش بینی در هیچکدام شایع نبوده و از علائم سرماخوردگی هستند.

دکتر آذری با تاکید بر این که تشخیص کرونا از آنفلوانزا در مراحل اولیه بیماری مشکل است، متذکر شد: در مراحل اولیه افتراق از روی علایم بالینی نسبتا مشکل بوده و تشخیص قطعی تنها با تست اختصاصی PCR مقدور است.

وی اظهار کرد: ویروس آنفلوانزا نیز همانند کرونا از طریق ذرات تنفسی منتقل می‌شود؛ ضروری است با رعایت بهداشت فردی و حفظ فاصله، گامی در پیشگیری برداریم، البته وجود واکسن آنفلوانزا نیز عامل بسیار مهمی در پیشگیری از این بیماری محسوب می‌شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص تغذیه و سبک زندگی مناسب در شرایط  کنونی، تصریح کرد: مصرف مایعات، رژیم غذایی غنی از پروتئین، ویتامین‌ها و املاح معدنی عامل مهمی در تقویت سیستم ایمنی بوده و در صورت تغذیه صحیح و کافی نیازی به مصرف مکمل‌های دارویی وجود ندارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.