ائتلاف سازی به جای لغو کامل تحریم ها رویکرد جدید آمریکاست

دولت بایدن با تلاش برای دستیابی به فرصت بیشتر به منظور رایزنی با طرفهای حاضر در برجام، راهبرد ائتلاف سازی به جای لغو کامل تحریم ها و به دست‌گیری رهبری بازیگران اصلی این توافقنامه بین المللی را برای افزایش فشارها به ایران دنبال می کند. به گزارش چاپارنیوز و به نقل از نورنیوز، اعلام برنامه ایران برای جلوگیری از اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و برخی اقدامات انجام شده توسط تروئیکای اروپایی و آمریکایی برای منصرف کردن ایران از اجرای تصمیم خود، گمانه زنی ها در مورد مسئله بازگشت ایالات متحده به برجام و قدم برداشتن در مسیر لغو تحریم های غیرقانونی را مطرح کرد.

در همین راستا، مواضع رسمی اعلام شده توسط سخنگویان رسمی ایالات متحده، به ویژه رئیس جمهور ایالات متحده، در روزهای پنجشنبه و جمعه هفته گذشته، نشان داد که استراتژی آمریکا فقط خرید زمان برای تشکیل ائتلاف و رهبری جریان غربی پشتیبان برای افزودن فشار به ایران است.

“ند پرایس” سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در توصیف بیانیه مشترک منتشر شده تروئیکای اروپا و آمریکا درباره برجام در روز پنجشنبه، گفت: “این بیانیه این واقعیت را نشان داد که ما بار دیگر با نزدیکترین متحدانمان در یک صفحه هستیم. کاملاً واضح است که ما دیگر روی اهداف مشترک کار نمی کنیم و در واقع با هم حرکت می کنیم.”

وی بدون بیان جزئیات برنامه آمریکا برای انجام تعهدات خود، که دولت ترامپ به طور غیرقانونی از آن خارج شد، گفت: همانطور که ​​از این بیانیه مشترک مشخص است، این چیزی است که ما در حال حاضر کاملاً با متحدان و شرکای اروپایی خود همسو هستیم. در روزها و هفته های آینده خواهیم دید که اوضاع چگونه خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر مواضع مکرر واشنگتن و تروئیکای اروپایی در مورد لزوم ادامه تعهدات توسط ایران گفت: “سه کشور اروپایی و ایالات متحده از ایران خواسته اند اقدامات بیشتری به ویژه در مورد تعلیق پروتکل و فعالیتهای مورد تأیید آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران، انجام ندهد.
وی در مورد اقداماتی که ایالات متحده باید به عنوان کشوری که از برجام خارج شده و با وضع تحریم های غیرقانونی تعهدات خود را نقض کرده است، افزود: تروئیکای اروپایی نیز از احتمال بازگشت ایالات متحده و ایران به برجام استقبال کرده اند.

از اردیبهشت ۹۸، زمانی که شورای عالی امنیت ملی تصمیم به اجرای برنامه تعامل برجامی ایران گرفت، این طرح در سه مرحله شامل گام های پنج گانه برای کاهش تعهدها، فعال سازی قابلیت های غنی سازی، از جمله غنی سازی ۲۰ درصدی و کاهش دسترسی بازرسان آژانس و تعلیق درخواست داوطلبانه پروتکل الحاقی دنبال شده است.

پیش از پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، کشورهای اروپایی به دلیل فقدان ظرفیت لازم به دلیل فشارها و محدودیت های اعمال شده توسط دولت ترامپ، از انجام تعهدات خود خودداری کردند و به سادگی سعی کردند از ایران برای کاهش تعهدات خود جلوگیری کنند.

به دنبال پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و رفع سدی به نام ترامپ، انتظار می رفت که کشورهای اروپایی در تلاش سریع برای لغو کامل تحریم ها ایالات متحده سریعاً به تعهدات نقض شده خود عمل کنند.

رفتار فریبنده کشورهای اروپایی در شرایط جدید و ایجاد شرایط حیرت انگیز برای انجام تعهدات خود، همراه با خوش رقصی برای دولت جدید آمریکا، بازهم کشورهای اروپایی را در آزمون صداقت ناکام گذاشت.

در همین حال، ایران، صرف نظر از آغاز “بازی قدیمی وقت کشی”، که با فعال سازی مجدد تروئیکای اروپایی و آمریکا از سر گرفته شده است، در تلاش است تا تعهدات خود را کاهش دهد، این نیز یک وظیفه قانونی است که توسط مجلس شورای اسلامی این کار را انجام خواهد داد و تحت هیچ شرایطی از تصمیم خود چشم پوشی نخواهد کرد مگر اینکه طرف های اروپایی و آمریکایی به تعهدات خود در مورد لغو کامل تحریم ها عمل کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.