آیا می توان از پزشک مقصر شکایت کرد و خواستار دیه شد؟

به گزارش سایت چاپار نیوز، هنگام عمل های جراحی اصولاً رضایت نامه ای توسط پزشک از بیماران گرفته می شود تا با رضایت خود فرد بیمار عمل جراحی انجام شود، اما ممکن است این سوال مطرح شود که آیا در صورتی که اتفاقاتی در طول جراحی پیش بیاید، می توان با وجود رضایت‌نامه‌ای که پزشکان قبل از عمل ‌جراحی می‌گیرند، از پزشک مقصر شکایت کرد؟

یا حتی گاهی اوقات برای برخی از بیماران این سوال پیش می آید که در صورت امضا کردن برگه رضایت نامه برای عمل جراحی، در صورت هر گونه اشتباه صورت گرفته توسط پزشک یا نارضایتی بیمار از عمل جراحی، امکان دارد که بتوان از پزشک مقصر شکایت کرد یا خیر؟

رضایت یا برائتی که بیمار پیش از عمل جراحی آن را امضا می کند در واقع اجازه‌ای به پزشک است تا عمل جراحی را انجام دهد و البته باید این نکته را در نظر گرفت که این رضایت شامل هر اتفاقی نمی شود.

در صورتی که به‌ دلیل اشتباه یا تقصیر پزشک حادثه ای برای بیمار پیش ‌بیاید، حتی اگر رضایت هم گرفته شده باشد، پزشک مسئول این اتفاق است و او ضامن دیه است.

با این حال اگر به دلیل عمل جراحی صدمه‌ای به بیمار وارد شود یا موجب فوت او شود اما کاری که پزشک انجام داده است، کاملا مطابق با موازین پزشکی باشد، حتی اگر رضایتی هم از سوی شخص بیمار نگرفته باشد مسئول این اتفاق نیست و مقصر شناخته نخواهد شد. بنابراین ملاک اصلی در تعیین مسئولیت، برگه رضایت ‌نامه نیست بلکه قصور پزشکی است. تنها در صورتی پزشک مقصر شناخته خواهد شد و شکایت امکان پذیر است، که مخالف موازین پزشکی کوتاهی یا اشتباهی کرده باشد. در صورتی که به خاطر قصور پزشکی به بیمار آسیبی وارد شود، او این حق را دارد که از پزشک مقصر در دادسرا شکایت کند تا به دستور مقام قضایی، پرونده به کمیسیون پزشکی ارجاع داده و در صورت اثبات تقصیر پزشک به پرداخت دیه محکوم شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.