آیا قیمت محصولات لبنی در روزهای اخیر افزایش یافته است؟

سخنگوی صنایع فرآورده های لبنی اعلام کرد: قیمت محصولات لبنی که مشمول قیمت گذاری دولتی هستند افزایش نیافته و اگر هم افزایش قیمتی رخ داده در آن دسته از محصولات لبنی بوده که قیمت آن ها توسط کارخانه‌ها بر اساس سود و زیان و هزینه‌های تولید تعیین می شود.

به گزارش سایت خبرگزاری چاپار نیوز، محمدرضا بنی طبا در مصاحبه با یکی از رسانه های خبری، در پاسخ به این سوال که آیا قیمت شیر در روزهای اخیر افزایش یافته است یا نه؟ اظهار کرد: ۱۰ محصول لبنی پرمصرف (شیر، ماست و پنیر معمولی) که ۸۰ درصد تولیدات کارخانه ها را تشکیل می دهد توسط دولت قیمت گذاری می شوند و کارخانه‌های لبنیاتی اجازه ندارند در قیمت این محصولات دست ببرند و نهادهای نظارتی نیز ناظر بر عملکرد کارخانه‌ها هستند. اما قیمت‌گذاری محصولاتی که بر روی آن ها فرآوری خاص تری انجام می شود مانند ماست های پرچرب یا با طعم های مختلف، بستنی، شیرهای بدون لاکتوز، حاوی ویتامین دی یا شیر های ESL (شیر فراپاستوریزه) و پنیرهایی که فرآوری خاصی بر روی آن ها انجام شده است بر عهده کارخانه ها آن هم بر اساس سود و زیان و هزینه تمام شده تولید است.

بنی طبا افزود: علی رغم اینکه شرکت ها در این ۱۰ محصول لبنیاتی که مشمول قیمت گذاری دولتی هستند، زیان می بینند وتحت فشار  هستند چون قیمت های مصوب هزینه تمام شده تولید را پاس نمی کند، اما قیمت ها را تغییر نداده اند و فشاری که درحال حاضر گریبان گیر شرکت ها شده است ناشی از سیاست گذاری اشتباه در این بخش است.

وی همچنین گفت: در مصوبه ستاد تنظیم بازار در ۲۶ شهریورماه مشخصا اعلام شد که با توجه به افزایش قیمت شیرخام، افزایش قیمت لبنیات سریعا در دستور کار قرار گیرد، اما با گذشت بیش از دو ماه از این مصوبه هنوز هیچ خبری از اصلاح قیمت شیرخام و به تبع آن محصولات لبنی پر مصرف نیست. ستاد تنظیم بازار با وجود اینکه مستندات مربوط به افزایش هزینه تولید را در اختیار دارد و از شرایط سخت تولیدکنندگان آگاه است هنوز به تصمیم گیری نرسیده  که امیدواریم هرچه زودتر به جمع بندی و تصمیم برسند.

بنی طبا ضمن بیان اینکه افزایش قیمت شیر خام به بیش از ۴۰۰۰ تومان و همچنین افزایش هزینه های تولید در محصولات پتروشیمی، حمل و نقل و … جزو حقایقی است که ستاد تنظیم بازار، سازمان حمایت و وزارت جهاد نسبت به آن آگاه هستند، از آن ها درخواست کرد که هرچه سریع تر نسبت به پیگیری این موضوع اقدام کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.