آموزش عالی کرونایی و تبدیل تهدید به فرصت برای دانشگاه‌ها

0 9

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف درخصوص آموزش عالی کرونایی گفت: «با وجود شیوع کرونا و به‌کارگیری سیستم آموزش از راه دور و زیرساخت‌های لازم، همچنان آموزش مجازی از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست.»

دکتر رضا روستا آزاد  عملکرد نهادهای متولی آموزش عالی را در دوران شیوع کرونا نامطلوب خواند و گفت: «این در حالی است که در دنیا، کشورهایی مانند ژاپن و امارات این تهدید را به یک فرصت تبدیل کرده‌اند.»

وی افزود: «در فضای آموزش عالی، بعضی از دانشگاه‌های برتر دنیا به سمت استفاده از فضای مجازی سوق پیدا کرده‌اند و به تبع آن اساتید ما نیز تمایل دارند از این فضا استفاده کنند؛ اما با توجه به مشکلات زیرساخت‌ها، مسائلی نیز وجود دارد.»

دکتر روستا آزاد در توضیح برگزاری جلسه دفاعیه یکی از دانشجویان دکتری به صورت مجازی گفت: «در جلسه دفاع مجازی یکی از دانشجویان دکتری دانشگاه شریف مشکلاتی داشتیم که باعث شد جلسه دفاع کیفیت مطلوبی نداشته باشد. بنابراین حتی در دانشگاهی مانند شریف که امکانات خاصی دارند، حتی با استفاده از برترین نرم‌افزارهای دنیا برگزاری جلسه دفاع به صورت مجازی تمرکز را از بین می‌برد.»

وی ادامه داد: «اگر به دانشگاهی مانند استنفورد نگاهی بیاندازیم، می‌بینیم که ورود به فضای مجازی به امکاناتی از جمله پهنای باند گسترده، نرم‌افزارها و اینترنت خوب نیاز دارد. در صورتی‌که در فضای فعلی،‌ کارایی کلاس به دلیل قطع و وصل شدن میکروفون و اینترنت، جز اعصاب خوردی حاصلی ندارد.»

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف خاطرنشان کرد: «شرایط آموزش عالی کرونایی در اوایل شیوع این ویروس بهتر بود و دلیل آن خلوت‌تر بودن فضا بود؛ چراکه بسیاری از اساتید به آموزش مجازی رو نیاورده بودند.»

آموزش عالی کرونایی کیفیت مطلوبی در کشور ندارد

دکتر روستا آزاد در خصوص ضعف‌های آموزش عالی کرونایی اظهار داشت: «کرونا ما را مجبور به استفاده از فضای مجازی کرد. نکته‌ای که مشهود بود این است که چه قدر ما انیمیشن داریم؟ چه‌قدر تصاویر ویدئویی آزمایشگاه‌ها را داریم؟ و چه‌قدر قسمت‌های روتینی را داریم که استاد می‌تواند با استفاده از این تصاویر تدریس کند. بنابراین ما در زیرساخت‌ها و روسازه‌ها دچار کمبود هستیم.»

وی تاکید نمود: «اگر اراده لازم وجود داشته باشد، ما هم می‌توانیم مانند بسیاری از دانشگاه‌های دنیا، حتی در پایان کرونا آموزش مجازی را ادامه دهیم و در این صورت کیفیت آموزش بهتر هم می‌شود.»

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در ادامه با اشاره به همکاری با دانشگاه‌های آمریکا افزود: «۱۵ سال پیش طی تعامل سازمان ملی جوانان و بسیج اساتید و پرچم دانشگاه شهید بهشتی  با دانشگاه ام‌آی‌تی (MIT)، تفاهم‌نامه‌ای امضا کردیم که در آن می‌توانستیم از درس‌های دانشگاه ام‌آی‌تی‌ که ۶ ماه به ۶ ماه به‌روزرسانی می‌شد، استفاده کنیم. خوبی این طرح این بود که ما هر ۶ ماه به ۶ ماه تدریس را با استفاده از دانش روز دنیا انجام می‌دادیم. بدی این طرح هم اتکای ما به دانشگاه ام‌آی‌تی بود که به مرور زمان خلاقیت و نوآوری خود را از دست می‌دادیم. به این ترتیب از ۱۵ سال پیش و قبل از کرونا استفاده از فضای مجازی آغاز شده بود و کرونا این بحث را تقویت کرد.»

دکتر روستا آزاد راهکار بهبود شرایط آموزش عالی کرونایی را مدیران پرانرژی و تحول‌گرا دانست و گفت: «اگر مدیری تحول‌گرا و پرانرژی در راس کار باشد، هر روز راهکار جدیدی ارائه می‌دهد و نتیجه هم خواهد گرفت.»

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.