کاهش آمار کرونا با وجود عزاداری های محرم

به گزارش چاپار نیوز، رییس جمهور در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی بیان داشت: عده‌ای فکر می‌کردند اگر اجازه عزاداری دهیم یا اگر مدارس باز شوند کرونا از کنترل ما خارج می‌شود اما می‌بینیم که چون پروتکل‌ها رعایت می‌شود، آمار ابتلا هم در برخی مناطق کاهشی است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت خاص این مناطق، گفت: مناطق آزاد در سراسر کشور و نیز مناطق ویژه ما چهره دیگری از آغاز دولت تدبیر و امید به خود گرفته است. تأکید ما از همان سال ۹۲ بر این بود که این مناطق از واردکننده‌ بودن به صادرکننده‌ بودن بدل شود و گردشگران خارجی و داخلی را جذب کنند به ویژه که در شرایط تحریم‌ها می‌توانند در زمینه بانکداری، بیمه و انبارداری نقش خاصی را ایفاء کنند.

همچنین ادامه داد: اینکه امروز یک گلخانه هشتاد هکتاری در منطقه آزاد ارس افتتاح می‌شود از بزرگترین طرح‌ها در این زمینه است که در خاورمیانه انجام شده و علاوه بر ایجاد اشتغال برای صادرات هم تأثیرگذار است.

وی با تاکید بر این نکته که مناطق آزاد از حالت تجارت‌محور به حالت تولیدمحور تغییر یافته اند، توضیح داد: در مناطق آزاد و ویژه ما از سال ۹۲ تا ۹۸، ۱۳۴ میلیارد دلار صادرات انجام شده که البته تنها بیش از ۳۰ میلیارد آن به داخل صادر شده و مابقی صادرات خارجی بوده است و این مناطق جایگاه مناسبی برای سرمایه‌گذاری است و سرمایه‌گذاران ما می‌توانند به دلیل معافیت‌هایی که برای این مناطق در نظر گرفته شده، راحت‌تر کار خود را پیش ببرند.

روحانی در این جلسه گفته که موانع تولید باید رفع گردند و تسهیلات لازم برای آن ها فراهم شود و در ادامه گفت: ما در شرایط تحریم راهی جز فعال‌کردن سرمایه‌های داخلی خود نداریم و البته ما کشوری پهناور داریم که مناطق جغرافیایی مختلفی دارد و امکان سرمایه‌گذاری در آن موجود است.

رییس جمهور ضمن اشاره به افتتاح چند هتل در مناطق آزاد گردشگری در میان طرح‌های ملی بیان کرد: ما از شرایط کرونا که عبور کنیم مناطق آزاد امکان جذب گردشگر بسیار بیشتری دارد.

وی با بیان این نکته که صهیونیست‌ها و اذنابشان به دنبال توهین به پیامبر و مقدسات ما هستند، بیان کرد: صهیونیست‌ها برخی از کشورهای مسلمان منطقه را هم فریب می‌دهند. همچنین شاهدیم که آنان و همراهانشان به دنبال توهین مجدد به پیامبر ما هستند و آنچه در گذشته رخ داد را مجدداً تکرار کرده‌اند. در این شرایط ما باید مسئله فلسطین را از یاد نبریم و نیز باید دربرابر زورگویی‌ها و قلدری‌ها بایستیم.

روحانی با اشاره به این که علی رغم برگزاری مراسم عزاداری در محرم شاهد کاهش روند ابتلا به کرونا بوده ایم، بیان کرد: عده‌ای فکر می‌کردند اگر اجازه عزاداری دهیم از کنترل ما خارج می‌شود یا اگر مدارس باز شود از کنترل ما خارج می‌شود اما می‌بینیم که چون پروتکل‌ها رعایت می‌شود، آمار هم در برخی مناطق کاهشی است. ما حتی در شرایطی که اگر در ماه‌های آینده واکسن کرونا بیاید نیز باید همین اصول بهداشتی را رعایت کنیم چرا که مشخص نیست این واکسن برای چندماه سلامتی افراد را تامین می‌کند.

او در ادامه گفت: امروز حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان طرح افتتاح کردیم و این به معنای زنده‌بودن و تحرک کشور است و نیز به معنای شسکت‌خوردن آمریکاست و نشان می‌دهد می‌توانیم مسیر پیشرفت را طی کنیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.