آمار تجارت خارجی ایران/ کدام کشور ها تجارت بیشتری با ایران داشته اند

به گزارش چاپار نیوز، آمار تجارت خارجی کشور به میزان ۱۱میلیون تن رسید. این عدد با رشد ۲۴درصد در شهریور امسال به مقدار ۵میلیارد و ۷۶۷میلیون دلار افزایش یافت.

آمار تجارت خارجی به این شرح است: کل میزان تجارت خارجی ۱۱میلیون تنی به ارزش ۸میلیون و ۲۵۲هزار تن به‌ارزش دومیلیارد و ۶۹۱میلیون دلار شامل صادرات و دومیلیون و ۶۹۰هزار تن کالا به‌ارزش ۳میلیارد و ۷۶میلیون دلار سهم واردات می باشد.

صادرات کشور در شهریور ماه سال ۹۹ در مقایسه با مرداد ماه از لحاظ وزنی ۶ درصد و از لحاظ ارزش ۲۴.۵ درصد افزایش یافته است. این عدد نویدی بر رونق تجارت پس از بحران کرونا و بسته شدن مرزها است.

اولین کشور به عنوان مشتری ایران، چین با دومیلیون و ۲۶۷هزار تن و ارزش ۶۶۹میلیون دلار بوده است. عراق با یک‌میلیون و ۴۱۵هزار تن به‌ارزش ۵۶۵میلیون دلار، امارات با یک‌میلیون و ۲۱۵هزار تن به‌ارزش ۳۷۹میلیون دلار، افغانستان با ۷۰۴هزار تن به‌ارزش ۲۳۲میلیون دلار و ترکیه با ۳۸۰هزار تن و ارزش ۲۱۸ میلیون دلار هر کدام به ترتیب کشور های بعدی بوده اند.

 ۷۲درصد وزن و ۷۶درصد ارزش کالاهای صادراتی کشور در شهریور ماه متلعق به این کشور ها بوده است.

آمار تجارت خارجی کشور از نظر واردات کالاهای مورد نیاز به طور کلی شامل کالای اساسی و نهاده‌ها و ماشین‌آلات تولید بوده است که در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه از لحاظ وزنی ۳۱درصد و از لحاظ ارزش ۱۰.۵درصد افزایش یافته است.

امارات متحده عربی با ۳۹۶هزار تن و ارزش ۷۷۵میلیون دلاری به عنوان اولین کشور و چین با ۲۶۲هزار تن به‌ارزش ۷۴۳میلیون دلار، ترکیه با ۳۰۵هزار تن به‌ارزش ۳۳۹میلیون دلار، آلمان با ۲۲۶هزار تن به‌ارزش ۱۷۴میلیون دلار و هند با ۱۷۶هزار تن کالا به‌ارزش ۱۵۶میلیون دلار به ترتیب در جایگاه های بعدی قرار دارند.

بیش از ۵۰ درصد وزن و ۷۱ درصد ارزش کالاهای وارداتی متعلق به این کشور ها بوده است.

علی رغم شرایط جنگ اقتصادی و شیوع بیماری کرونا، آمار تجارت خارجی کشور در شهریور ماه امسال نسبت به شهریور سال گذشته، در حوزه صادرات با کاهش ۵.۴درصدی ارزش و ۱۱درصدی وزنی و در حوزه واردات هم با افزایش ۶.۶درصدی وزن و کاهش ۱۵درصدی ارزش رو به رو بوده است. آمار ۶ماهه نشان دهنده کاهش ۳۴درصدی ارزش و ۳۳درصدی وزن صادراتی و کاهش ۱.۲درصدی وزن و ۲۱درصدی ارزش وارداتی بوده اند. همین امر می تواند نویدی باشد بر بهبود تجارت کشور پس از دوره‌ای رکود به علت تمامی مواردی که در بالا بیان شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.