آخرین تحولات نقل انتقالات سهام استقلال و پرسپولیس به کجا رسید؟

به گزارش چاپارنیوز ، ابوالقاسم شمس معاون سازمان خصوصی سازی درباره آخرین اقدامات مربوط نقل انتقالات سهام استقلال و پرسپولیس به خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس صحبت کرد که در زیر می خوانید:

آخرین تحولات نقل و انتقالات سهام استقلال و پرسپولیس چیست؟

مطابق با مصوبه مورخ ۱۸ فروردین ۹۹ هیات واگذاری، جلسات هفتگی و دوره ای را به طور جدی برای بررسی ، نظارت و از بین بردن موانع پذیرش دو شرکت در بازار سرمایه ، ابتدا در سازمان خصوصی سازی و از نیمه دوم اردیبهشت ماه به ریاست وزیر ورزش و جوانان در وزارت ورزش و جوانان برگزار شد. یکی از مهمترین اقدامات انجام شده اصلاح ساختار مالی دو شرکت بود. هر دو شرکت زیان انباشته قابل توجه و سرمایه اندک داشتند ، به طوری که سرمایه پرسپولیس ۱۰ میلیون ریال و سرمایه استقلال ۱۰۰ میلیون ریال بوده است و سالها بود که مشمول ماده ۱۴۱ قانون تجارت بودند. برای حل این مشکل ، دولت مجبور بود سرمایه خود را از محل آورده غیرنقدی افزایش می داد. به این معنا که دولت براساس ماده ۱۱۷ قانون محاسبات عمومی ، نقل انتقالات سهام دو مجموعه ورزشی درفشی فر و شهدای گمنام را به پرسپولیس و دو مجموعه ورزشی شهید مرغوبکار و کمپ مرحوم حجازی به استقلال را تصویب کرد. البته برای این اتفاق و عملیاتی شدن افزایش سرمایه، نیاز به اخذ سندی تک برگ به نام این دو شرکت تهیه شود که به دلیل مشکلات حقوقی و ثبتی که این گروه ها داشتند سخت و به تأخیر افتاد. با پیگیری های وزارت ورزش و جوانان ، به ویژه وزیر ورزش و همکاری بسیار خوب وزارت اقتصاد و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سند تکبرگ برای چهار مجموعه مذکور به نام دو باشگاه اخذ شد و متعاقبا توسط کارشناسان رسمی دادگستری مورد ارزیابی قرار گرفت. بر این اساس ، گزارش توجیهی افزایش سرمایه ، تهیه و گزارش حسابرس اخذ و مجمع عمومی فوق العاده دو شرکت با افزایش سرمایه و اصلاح اساسنامه مطابق با قالب نمونه سازمان بورس برای شرکت های سهامی عام موافقت کرد و سپس به تصویب هیات واگذاری رسید و نهایتاً جهت ثبت در اداره ثبت شرکتها ارسال شد.

با واگذاری این مجموعه های ورزشی ، چه تغییری در پایتخت دو باشگاه ایجاد شد؟

با این اقدامات سرمایه شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس از یک میلیون تومان به ۷۰۱ میلیارد و یک میلیون تومان و سرمایه شرکت فرهنگی ورزشی استقلال از ۱۰ میلیون تومان به  مبلغ ۷۱۹ میلیارد و ۴۱۰ میلیون افزایش یافت.

بحثی که ممکن است این روزها اتفاق بیفتد تمدید انتقال آنچه قبلاً اعلام شده بود. اوایل اواخر تابستان و سپس اواخر پاییز ، زمان عرضه در بورس اعلام شده بود ، اما این اتفاق نیفتاد ، دلیل این تأخیر چه بود؟

در سال های گذشته مجمع عمومی سهامداران با یک سال تاخیر ، هشت ماهه و ۱۰ ماهه و گاهی با تاخیر بیش از یک سال برگزار می شد. امسال ما درگیر بحث کرونا بودیم و شورای هماهنگی اقتصادی مصوبه ای را تصویب کرد که علاوه بر چهار ماه پس از پایان سال مالی که در آن فرصت ارائه گزارش های مالی و گزارش های حسابرسی را دارند ، به این شرکت ها داده می شود دو ماه دیگر وقت داد. با توجه به این مصوبات ، با توجه به اینکه سال مالی پرسپولیس ۱۳۹۹/۰۳/۳۱ بود ، باید تا ۱۳۹۹/۰۷/۳۰ مجمع آن برگزار می شد و اگر دو ماه فاصله را در نظر بگیریم ، جلسه پرسپولیس با تاخیر یک هفته ای برگزار شد. سال مالی استقلال هم ۱۳۹۹/۰۴/۳۱ بود که معمولاً ۴ ماه تا ۱۳۹۹/۱۰/۳۰ و آن دو ماه نیز اگر اضافه کنیم مجمع باید تا ۱۳۹۹/۱۰/۳۰ برگزار می شد که در هفته دوم دی ماه برگزار شد و صورتهای مالی آنها تصویب شد. یعنی جلسات دو شرکت در زمان مناسب نسبت به سالهای گذشته برگزار شده است. اما مشاوران پذیرش باید اقدامات دیگری را انجام دهند ، این اقدامات برای پرسپولیس انجام شد و اطلاعات توسط مشاور پذیرش در سامانه فرابورسی بارگذاری شد البته دو یا سه مدرک دیگر هم نواقصی دارد که ان‌شاءالله مدیران شرکت در اختیار مشاور پذیرش قرار می‌دهند. مطمئناً بین فرابورس و مشاور پذیرش و شرکت یک رفت و برگشت هایی خواهد داشت که پس از آن و رفع نقص مدارک در نظر گرفته شده توسط فرابورس ، جلسه هیئت پذیرش برگزار می شود و در مورد پذیرش شما تصمیم گیری می شود.

استقلال چگونه است؟

استقلال در این کار تاخیر اندکی داشته است که در هفته های اخیر جبران شده است و این شرکت باید اطلاعات را به مشاور پذیرش ارائه دهد. شرکت فرهنگی ورزشی استقلال قول همکاری داده است تا مشاور پذیرش بتواند این اطلاعات را ظرف دو هفته در سامانه فرابورسی بارگذاری کند. تصمیم بعدی با هیأت پذیرش فرابورسی خواهد بود که چه تصمیمی درباره پذیرش این دو باشگاه اتخاذ کند.

نمی توانید زمان تقریبی ورود نقل انتقالات سهام استقلال و پرسپولیس به بورس را اعلام کنید؟

این موضوع در اختیار هیأت پذیرش فرابورس است که قطعاً طی دو تا سه هفته جلسه تشکیل می شود و در مورد پذیرش آنها تصمیم گیری می کند ، و پیشنهاد عمومی اولیه بر اساس اعلام فرابورس صورت می گیرد.

برخی از جمله مدیران اسبق استقلال و پرسپولیس ادعا می کنند که حساب و کتاب ها شفاف نیستند. آیا حسابرسی دوران مدیران سابق این دو باشگاه انجام شده و آیا به طور دقیق و شفاف انجام شده است؟

ما به نظرات این دوستانی که چنین اظهاراتی ارائه می دهند احترام می گذاریم ، اما برخی از آنها که مدیرعامل سابق یا اعضای هیأت مدیره این باشگاه ها بودند ، خود صورت های مالی را تهیه و امضا کردند و سابقه بنگاه داری را هم دارند بگوری که یا در رأس یک بنگاه اقتصادی یا اعضای هیأت مدیره بودند ، آنها به خوبی می دانند که یک شرکت معمولاً هم دارایی دارد و هم مجموعه ای بدهی. صورتهای مالی که توسط هیأت مدیره تأیید می شود ، به حسابرس تحویل داده می شود و حسابرس در مورد اطلاعات ارائه شده و تأییدیه های به دست آمده اظهارنظر می کند ، اگرچه این موارد فقط به پرسپولیس و استقلال محدود نمی شوند. اکنون همه ما باید به هر دو باشگاه کمک کنیم تا شفافیت لازم را در اطلاعات خود داشته باشند تا بتوانند در بازار سرمایه پذیرفته شوند.

به نظر می رسد برخی افراد تصمیم گرفته اند با گفتن برخی موارد فضا را سیاسی کنند تا از نقل انتقالات سهام استقلال و پرسپولیس جلوگیری شود ، آیا این موارد را دنبال می کنید؟

من با همه هواداران و کارشناسان ورزشی که در مورد سرخابی ها حرف هایی زده اند همدردی می کنم و به همین دلیل از شما می خواهم که فضای انتقال استقلال و پرسپولیس را سیاسی نکنید تا بتوانیم با بحث های فنی و کارشناسی ضمن حذف ایرادهای احتمالی ، انتقالی موفق داشته باشیم. قابل ذکر است که در شهریور سال ۱۳۹۸ ، کارگروه انتقال دو باشگاه با حضور سازمان بورس ، وزارت ورزش ، سازمان خصوصی سازی و روسای کمیسیون های مربوطه مجلس و فراکسیون ورزش مجلس ، قطعنامه ای تصویب کرد. ساختار مالی و همچنین شفافیت اطلاعات مالی دو شرکت نهایی شده بود و تحقق این امر اقدامات لازم را می طلبید که به مرور زمان انجام شد و اکنون به این مرحله رسیده ایم.

هدف از سیاسی کاری نقل انتقالات سهام استقلال و پرسپولیس چیست؟

این واقعاً منصفانه نیست که بگوییم ما به انتخابات نزدیک می شویم یا ماه های آخر دولت دوازدهم است و به همین دلیل آنها می خواهند این انتقال را انجام دهند. دوستانی که مدیر عامل یا عضو هیئت مدیره بوده اند یا هستند ، همچنین بازیکن ، مربی و … اظهار نظرهایی کرده اند ، فکر می کنم آنها از روی همدردی نکاتی را که برای اطلاعات بیشتر و شفافیت بیشتر لازم داریم ، گفته اند. ما قطعاً جلساتی را با کارشناسان ورزش ، به ویژه فوتبال و پیشکسوتان برگزار خواهیم کرد و آنها را روشن خواهیم کرد ، زیرا ما باید از نظر تخصصی پیشرفت کنیم و اگر مشکلی وجود دارد ، با همفکری همه دوستان و کارشناسان خود آن را حل خواهیم کرد.

برخی ادعا می کنند وضعیت بورس در شرایط خوبی نیست و بنابراین نباید منتقل شود. آیا این گفته صحت دارد؟

در حال حاضر ، تعداد قابل توجهی از شرکتها برای عرضه اولیه خود در بازار سهام و فرابورس آماده هستند. شرکتهای بورس و فرابورس نیز برنامه ای دارند که شرایط بازار را در نظر می گیرد و امکان عرضه اولیه را می دهد. ما هرگز اشاره نکرده ایم که سهام باشگاه های استقلال و پرسپولیس را در هر شرایطی ارائه خواهیم داد. بلکه بحث ما این است که ما باید این اطلاعات را شفاف کنیم تا موضوع در هیأت پذیرش فرابورس مطرح شود و تا زمانی که پذیرفته شود و بورس و فرابورس مناسب تشخیص داده شوند ، پیشنهاد ارائه می شود. اکنون بسیاری از شرکت ها در بازار سرمایه پذیرفته شده اند ، اما پیشنهاد اولیه عمومی صورت نگرفته است. بنابراین ، با توجه به شرایط فعلی بازار ، هیچ دلیلی برای توقف روند ورود دو باشگاه به بازار سرمایه وجود ندارد.

* یک سوال به نحوه عرضه نقل و انتقالات سهام استقلال و پرسپولیس برمی گردد ، آیا در مورد آن تصمیم نهایی گرفته اید؟

در مورد تعداد سهام عرضه شده در عرضه اولیه و همچنین سهام شناور ، کمیته پذیرش برای این شرکت ها تعیین می کند که عرضه اولیه باید چه باشد ، سهم وجوه قابل سرمایه گذاری باید چه میزان باشد و سهم آن باید چه مقدار باشد. سهم بازار و میزان تعهد در مدت دو یا سه ماه توجه داشته باشید که مجموع اینها تقریباً ۲۵٪ سهام خواهد بود. برای ۷۵ درصد دیگر ، هیأت تخصیص تصمیم می گیرد که آیا باید یکجا عرضه کند یا در دو یا چند بلوک عرضه شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.