آسیب ویروس کرونا به سلول های سد خونی مغز جدیدترین یافته های محققان

به گزارش چاپار نیوز، پژوهشگران آمریکایی در تحقیقات جدیدشان متوجه شدند که پروتئین خوشه‌ای ویروس کرونا موجب تحت تاثیر قرار دادن و آسیب رساندن به عملکرد سد خونی مغز می شود و قادر است تا پیامدهای عصبی منفی را برای بیماران مبتلا به ویروس کرونا به دنبال داشته باشد.

به نقل از مدیکال‌اکسپرس، ویروس کرونا با متصل شدن به سلول‌های خاصی روی سطح سلول میزبان باعث می شود تا برای ورود به سلول راهی بیابد. با ورود ویروس کرونا به سلول میزبان، واکنش ایمنی غیرمنتظره‌ای رخ می دهد. بیشتر آثار این حمله، در ریه‌ها دیده می‌شود و به همین دلیل است که افراد مبتلا به کرونا، دچار مشکلات شدید تنفسی می گردند.

مشکلات تنفسی، تنها یکی از آثار حمله کروناویروس به سلول میزبان است. سایر مشکلاتی که ویروس کرونا برای چیزی حدود ۳۰ تا ۸۰ درصد بیماران مبتلا به کرونا، به وجود می آورد شامل این موارد هستند: مشکلات عصبی مانند گیجی، سردرد، تهوع و از دست دادن تمرکز. بر این اسا مشخص شده که ویروس کرونا، سلول‌های سیستم عصبی مرکزی را مستقیما مورد هدف قرار می دهد.

طبق مشاهدات ویروس کرونا با حمله به مغز موجب تضعیف عملکرد آن خواهد شد. محققان “دانشگاه تمپل” (Temple University) آمریکا می گویند که پروتئین‌های خوشه‌ای ویروس کرونا قادر خواهند بود تا یک سری واکنش ‌های التهابی “سلول‌های درون‌رگی” یا “سلول‌های اندوتلیال” (endothelial cells) را ایجاد کنند که سد خونی مغز را تشکیل می دهند.

این تحقیقات نشان می دهد که پروتئین خوشه‌ای ویروس کرونا می‌تواند منجر به نشت سد خونی مغز و مختل شدن شبکه‌های عصبی درون مغز گردد.

پروفسور “سرویو رامیرز” (Servio Ramirez)، پژوهشگر ارشد این پروژه بیان کرد: پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که کروناویروس با استفاده از پروتئین‌های خوشه‌ای خود می‌تواند به عفونت سلول‌های میزبان منجر شود.

محققان در این پروژه، تاثیر پروتئین‌ خوشه‌ای کروناویروس را بر سلول‌های کشت شده اندوتلیال مغز مورد مطالعه قرار دادند و نتیجه گرفتند که عملکرد سلول‌ها در زمان برخورد با پروتئین‌ خوشه‌ای می تواند متغیر باشد. همین طور محققان دریافتند که پروتئین خوشه‌ای کروناویروس قابلیت مختل کردن عملکرد سد خونی مغز را دارد.

رامیرز گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهند که کروناویروس و پروتئین خوشه‌ای آن می‌توانند ثبات سد خونی مغز را به هم بریزند. تغییر عملکرد و آسیب به سد خونی مغز می‌تواند پیامدهای عصبی منفی برای بیماران مبتلا به کرونا به همراه داشته باشد.

این پژوهش، در مجله “Neurobiology of Disease” منتشر شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.