افزایش احتمال آزاد کردن منابع مالی ایران توسط بانک مرکزی عراق

به گزارش چاپار نیوز، عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران ضمن اشاره به مثبت بودن رایزنی هایش با مقامات عراقی اظهار کرد: با بانک مرکزی و بانک تجارت عراق بر سر آزاد کردن منابع مالی کشورمان ایران به توافق رسیده است.

عبدالناصر همتی روز دوشنبه در راس هیاتی به بغداد سفر یک روزه ای انجام داد. در این سفر با «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر، «علی عبدالامیر علاوی» وزیرداریی، مصطفی غالف مخیف روسای بانک مرکزی و سالم جواد عبدالهادی چلبی رییس بانک تجارت عراق دیدار و رایزنی کرد.

رییس کل بانک مرکزی ایران امروز و پس از ورود به بغداد جلسه مشترک در حضور رییس کل بانک مرکزی و مدیرعامل بانک تجارت عراق درباره مبادلات بانکی و نحوه استفاده از منابع چند میلیارد دلاری بانک مرکزی ایران انجام داد و توافقنامه لازم امضا شده است. در خصوص این توافق، همتی همچنین با نخست وزیر عراق دیدار کرد.

وی در رابطه با نتایج مذاکراتش با مقامات عراقی اعلام کرد که جلسه مشترک سه جانبه با روسای بانک مرکزی و بانک تجارت عراق منجر به توافق بر سر آزاد کردن منابع مالی ایران با هدف خرید کالاهای اساسی برای کشور شده است.

همتی جلسه مشترک خود با «مصطفی غالب مخیف» رییس بانک مرکزی و «سالم جواد عبدالهادی چلبی» رییس بانک تجارت عراق را در این خصوص مهم ارزیابی کرد و افزود: در این جلسه در باره تبادلات تجاری گفت وگوی مفصلی صورت گرفت.

رییس کل بانک مرکزی ایران عنوان کرد که جمهوری اسلامی ایران در نتیجه صادرات برق و گاز به عراق، منابع مالی چشمگیری در بانک های عراق دارد.

او در ادامه اعلام کرد که نخست وزیر عراق از حصول این توافق ابراز خرسندی و استقبال کرده است.

وی خاطر نشان کرد که در دیداری که متعاقب جلسه سه جانبه، با «مصطفی الکاظمی» داشته نخست وزیر عراق، قول داده است که به طور هفتگی روند انجام این توافق را میان دو کشور پیگری نماید.

این مقام مسئول امید دارد که با توافق های انجام گرفته، گام های مثبتی در توسعه روابط اقتصادی و بانکی با کشور دوست و برادر عراق برداشته شود.

عبدالناصر همتی بیان کرد که با توجه به رایزنی های امروز ایران و عراق و قول هایی که مسوولان عراقی داده اند، نسبت به آینده امیدوار است و نتایج آن به زودی در مناسبات بانکی و اقتصادی دو کشور مشخص می گردد.

بنابر سخنان رییس کل بانک مرکزی ایران، جمهوری اسلامی ایران در چارچوب این توافق، بنا دارد بر اساس نیازهای خود، از این منابع مالی مالی برداشت نماید.

همتی ضمن تاکید بر این مورد که این منابع متعلق به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران می باشد اعلام کرد که بانک مرکزی مهمترین تامین کننده نیازهای اساسی کشور در بخش های مختلف صنعت و معدن، کشاورزی و بهداشت است.

او در ادامه اظهار کرد که این کالاها به دلیل اینکه جزو نیازهای اساسی کشور است معاف از تحریم های ظالمانه و یک جانبه آمریکا هستند.

رییس کل بانک مرکزی ایران مانع اساسی برای برداشت از این منابع مالی را در حوزه اجرایی دانست و خاطر نشان کرد که بانک تجارت عراق و معذوریت هایی که بانک مرکزی عراق قبلا داشت با توافق امروز برطرف شدند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.