تاثیر تغییر دولت آمریکا بر آزادسازی دارایی ایران در کره جنوبی

به گزارش چاپارنیوز، دیاکو حسینی، مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در مورد اینکه کره جنوبی با توجه به تغییر دولت در ایالات متحده، امکان بازگرداندن دارایی های بلوکه شده ایران را دارد، چقدر امکان دارد گفت: بعد از تغییر دولت آمریکا که ۲۰ ژانویه انجام می شود تحت قوانین داخلی آمریکا همچنان ادامه دارد ، مگر اینکه بایدن صراحتاً تحریم هایی را که منجر به مسدود کردن دارایی های ایران شده است لغو کند و یا به دولت های دیگر اطمینان دهد که بدون تهدید یا تحریم ایالات متحده این دارایی ها را برگردانند. با این حال، روند رفع تحریم ها می تواند زمان بر باشد.

وی افزود: در واقع با توجه به وضعیت ایالات متحده آمریکا، بیشتر کشورهایی که دارایی های ایران در آنها مسدود شده است، متوجه می شوند که رفع این محدودیت ها در دوره جدید امکان پذیر است.

این پژوهشگر ارشد مسائل استراتژیک همچنین اظهار داشت: کره جنوبی دلیل دیگری برای پس ندادن منابع ایران در چنین شرایطی ندارد. اگرچه قبلاً ترس از تحریم های ایالات متحده وجود داشت ، آنها حتی اگر با تغییر اوضاع سیاسی در ایالات متحده مجوز غیر رسمی بگیرند ، می توانند دارایی های ایران را پس دهند.

حسینی در خصوص نحوه بازگرداندن دارایی ایران در کره جنوبی افزود: همچنین ممکن است با خرید برخی اقلام دارویی و غیر دارویی بتوانیم از برخی دارایی های خود استفاده کنیم. با این حال ، اولویت اصلی ایران بازیابی کلیه دارایی های مسدود شده است تا بتواند از این پس آزاد باشد و آنها را در صورت لزوم هزینه کند.

مدیر برنامه مطالعات جهانی در مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری با تأکید بر اینکه موضع رسمی کشور ما این است که توقیف نفتکش و دارایی های مسدود شده، گفت: البته طرف کره ای فکر می کند این دو موضوع به هم مرتبط هستند. آنها هیچ ارتباطی با یکدیگر ندارند. و این اتفاق افتاده است تا کره جنوبی را تحت فشار قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: در صورت تکمیل روند مذاکره در حال انجام و ایجاد اعتماد لازم بین ایران و کره جنوبی و آزادسازی منابع پولی، این احتمال وجود دارد که ایران از نظر قضایی توقیف نفتکش را تسهیل کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.