آخرین اخبار کرونا در قزوین و اختصاص ۱۰۰۰ دوز واکسن به این استان

پیمان نامدار در ستاد مقابله با کرونا استان قزوین، که امروز، ۹ اسفند در سالن مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد، درباره وضعیت کرونا در قزوین اظهار داشت: هفته پیش را با آمار کم مرگ و میر بر اثر کرونا پشت سر گذاشتیم، علی‌رغم اینکه در بحث شروع انتشار ویروس کرونا جهش‌ یافته شرایط خوبی در استان حاکم نبود، اما مردم همکاری خوبی داشتند و سبب شد میزان بستری شدن در بیمارستان و مرگ و میر کاهش یابد.

وی افزود: در زمینه درمان، طبق برنامه ریزی ها و با توجه به ظرفیت ICU و تشکیل تیم های تنفسی، از هفته گذشته سه مرکز تنفسی با حضور متخصصان ریه و عفونی در بیمارستان های ولایت، بوعلی و تأمین اجتماعی تأسیس شده است. علاوه بر مراکز غربالگری ۱۶ ساعته، این سه کلینیک تخصصی نیز فعال هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: ما از مردم می خواهیم که با کوچکترین علائم مشکوک به کرونا به مراکز درمانی مراجعه کنند. مراجعه سریع و تشخیص به موقع می تواند از شیوع بیماری جلوگیری کند، در حال حاضر مردم از حضور در مراکز درمانی ترس دارند و امتناع می کنند و اغلب هنگامی که وضعیت آنها جدی است و اکسیژن خون آنها کم است و فرصتی طلایی را از دست داده اند، به بیمارستان می آیند.

وی گفت: طی هفته گذشته تعداد بیماران تازه پذیرفته شده کرونا در قزوین ۱۰ درصد افزایش یافته است، اما تعداد آزمایشات مثبت و بیماران جدی تحت نظر ICU و متصل به دستگاه در مقایسه با هفته های گذشته در وضعیت ثابت و پایداری است.

نامدار تأکید کرد: “تأکید مجدد در زمینه بهداشت این است که ما هنوز در نیمه راه هستیم، علی رغم اینکه دستورالعمل های وزارت کشور در رنگ بندیها کاملاً واضح است؛ هنوز بسیاری از اجتماعات را در استان داریم که باید رسیدگی شود.

وی یادآور شد: امروز سفر وزیر صمت به استان با عدم رعایت پروتکل ها همراه بود، همه ما معتقدیم که هر یک از این سفرها می تواند برکاتی را برای استان به همراه داشته باشد و مردم از این بازدیدها استقبال می کنند، اما در صورت عدم وجود حداقل پروتکل هایی که لازم است در این جلسات و بازدیدها رعایت شوند، در واقع ما به وظیفه خود عمل نکردیم و مردم دلسرد می شوند و فکر می کنند همه سختگیری ها متعلق به مردم است و ما آن را رعایت نمی کنیم.

اختصاص ۱۰۰۰ دوز واکسن کرونا به قزوین

جلال رحمانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۵۶ کرونا مثبت در قزوین شناسایی شده است. همچنین ۴۰ نفر بستری جدید داشتیم که تعداد کل آنها به ۲۰۲ رسیده است، طی ۲۴ ساعت گذشته ۲۲ نفر مرخص شدند و سه نفر فوت کردند.

وی درباره وضعیت کرونا در قزوین افزود: در حال حاضر اوضاع شهرستانهای تاکستان، قزوین، آبیک، بویین زهرا و البرز زرد و وضعیت شهرستان آوج آبی است، روز گذشته جواب آزمایش نهایی کرونای اهالی روستای حسین‌آباد منفی شد و تنها تست مادر فوت شده مثبت و تست بقیه اعضای خانواده منفی شد، با توجه به شرایط موجود می توان قرنطینه روستا را آزاد کرده و مادر را در یک محل ایزوله و قرنطینه نگه داشت.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار داشت: با همکاری دستگاه های متولی و با تلاش آگاهانه و مدبرانه پروتکل های بهداشتی رعایت و کرونای انگلیسی کنترل شد؛ از آنجا که تاکنون هیچ گونه کرونای مثبت انگلیسی جدید در روستا شناسایی نشده است، علی رغم انتقال سریع کرونا و وجود ۱۶ آزمایش مثبت کرونای انگلیسی توانستیم شعله کرونای انگلیسی را در این روستا خاموش کنیم.

وی با اشاره به تزریق واکسن کرونا، یادآور شد: در فاز اول ۱۰۵ دوز واکسن به استان قزوین اختصاص یافت که آن را به کادر درمان بخش ICU بیمارستان‌های ولایت و بوعلی تزریق کردیم، با توجه به اینکه در فاز اول، اعتماد کمتری داشتیم پنج نفر از مسئولان بیمارستان ها و کادر مدیریت نیز واکسن را برای اعتماد سازی دریافت کردند.

رحمانی تأکید کرد: بعدازظهر چهارشنبه، ۶ اسفند ماه، هزار دوز جدید از وزارتخانه دریافت کردیم و تزریق آن طبق پروتکل ارسالی از طرف وزارتخانه انجام می شود. فاز اول کادر بخش ICU بیمارستانهای کرونایی است که شامل بیمارستانهای تأمین اجتماعی، قزوین، شفای تاکستان، تأمین اجتماعی تاکستان، امیرالمؤمنین بویین زهرا می شود، ۸۰ مورد برای تزریق جانبازان جنگ شیمیایی بیش از ۵۵٪ که توسط بنیاد شهید معرفی می شوند، در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین ۱۵۰ سهمیه ویژه سالمندانی که در مراکز بهزیستی نگهداری می شوند با اولویت برای افراد پرخطر در نظر گرفته شده است و ۱۵۰ دوز برای مراکز کووید ۱۹ که پزشکان بیماران کووید ۱۹ را معاینه می کنند تزریق می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.